אכילה רגשית

אכילה היא צורך בסיסי שיש לבני אדם, כי זאת הדרך שלנו להזין את עצמנו. אך לפעמים אכילה בשבילנו היא לא רק דרך למלא את גופנו בחומרים החשובים לו, אלא היא הופכת להיות גם אלמנט רגשי ונפשי. כל אחד מאיתנו מכיר את הכמיהה למתוק במצב רוח רע, או את הרצון לאכול עוד ממאכל שטעים לנו ומנחם אותנו. לרוב דבר זה הוא אינו מזיק כשהוא במינון נמוך, אך לפעמים זה יכול להחמיר ולהפוך לאכילה רגשית, ואם מצב זה יוצא משליטה הוא עלול לפגוע בנו.

אז מהי בעצם אכילה רגשית, מהם נזקיה וכיצד ניתן להתמודד איתה? במאמר זה נסקור את כל מה שצריך לדעת.

מהי אכילה רגשית?

אכילה רגשית היא בעצם אכילה שלא מתוך צורך לאכול, אלא מתוך צורך לחפות על מצב רגשי כלשהו. זה יכול לנבוע מחרדה, מלחץ מתמשך או מאירוע עצוב או טראומטי. אכילה רגשית זו מקלה באופן נקודתי על הרגשות השליליים ועל כן מתעורר הצורך לבצע אותה. אך זהו פתרון לטווח קצר וברגע שהוא הופך להרגל הוא עלול לפגוע בבריאותו של האדם.

מהם הנזקים של אכילה רגשית?

יש כמה נזקים משמעותיים שאכילה רגשית יכולה לגרום להם. אחד הוא השמנה. ברגע שאוכלים יותר ממה שהגוף צריך ודורש, הוא עלול להשתנות. עלייה מוגזמת במשקל יכולה לפגוע בכושר הגופני ובבריאות ולהוביל לתסבוכות שונות.

נזק נוסף של אכילה רגשית הוא העובדה שהיא עלולה לפגוע ביכולת שלנו לזהות תחושת שובע. ברגע שגבולות אלה מטשטשים האותות הטבעיים של הגוף עלולים להשתבש וזה מפריע למהלך הסדיר של שגרת האכילה שלנו.

נזק נוסף הוא נזק נפשי. אנו עלולים להרגיש אשמים על אכילה רגשית וזה יכול להפוך למעגל שקשה לצאת ממנו. בנוסף, במצבים קיצוניים אכילה רגשית יכולה להתפתח להפרעות אכילה.

כיצד ניתן להתמודד עם אכילה רגשית?

הדבר החשוב ביותר כדי להתמודד עם אכילה רגשית הוא להיות מודעים לכך. ברגע שנדע מה אנחנו מכניסים לגוף ומאיזה סיבה, יהיה קל יותר לטפל בבעיה- גם בסימפטומים וגם במקור שלה.

דבר חשוב שניתן לעשות הוא לפנות לאיש מקצוע שילווה אתכם בתהליך שלכם ויעזור לכם לשנות את הרגלי האכילה. 

 

הנה כמה אסטרטגיות שיסייעו לכם בניהול אכילה רגשית:

1. מודעות: הכירו את דפוסי האכילה הרגשיים שלכם. שימו לב לטריגרים, לרגשות ולמצבים שמובילים אתכם לפנות לאוכל לנוחות.

2. מודעות רגשית: פתחו מודעות רגשית על ידי זיהוי והבנת הרגשות שלכם. תרגל מיינדפולנס או רישום יומן כדי לחקור ולהביע את הרגשות שלך בצורה שאינה קשורה לאוכל.

3. מצאו מנגנוני התמודדות חלופיים: גלו דרכים חלופיות להתמודד עם רגשות מבלי לפנות לאוכל. עסקו בפעילויות שאתם נהנים ומוצאים בהן סיפוק, כגון פעילות גופנית, מדיטציה, תרגול טכניקות נשימה עמוקה, הליכה, קריאה, האזנה למוזיקה או שיחה עם חבר או מטפל.

4. צרו סביבה תומכת: הקיפו את עצמכם בסביבה תומכת המקדמת בחירות בריאות. מלאי את המזווה שלך במזון מזין, הסירו או הגבילו את הזמינות של מזונות טריגר, וחפשו תמיכה מחברים, בני משפחה או קבוצות תמיכה.

5. אכילה מודעת: תרגלו אכילה מודעת על ידי שימת לב לאותות הרעב והשובע שלך. אכלו לאט, התענגו על כל ביס והיו נוכחים ברגע. זה יכול לעזור לך להבדיל בין רעב פיזי לבין תשוקה רגשית.

6. בחירות מזון בריא: בחרו במזונות עתירי תזונה שמזינים את גופכם ומספקים שובע. כלול מגוון של פירות, ירקות, דגנים מלאים, חלבונים רזים ושומנים בריאים בארוחות שלך כדי לתמוך ברווחה גופנית ורגשית.

7. ארוחות וחטיפים קבועים: קבעו דפוסי אכילה קבועים עם ארוחות וחטיפים מאוזנים לאורך היום. זה יכול לעזור לייצב את רמות הסוכר בדם ולמנוע רעב קיצוני, שעלול לעורר אכילה רגשית.

8. ניהול מתחים: מצאו דרכים בריאות לניהול מתח, שכן מתח תורם לרוב לאכילה רגשית. שלב פעילויות להורדת מתחים בשגרה שלך, כגון פעילות גופנית, מדיטציה, יוגה או עיסוק בתחביבים שאתה נהנה מהם.

9. חפשו תמיכה מקצועית: אם אכילה רגשית נמשכת ומשפיעה באופן משמעותי על רווחתך, שקול לבקש הדרכה ממטפל, יועץ או דיאטן רשום המתמחה באכילה רגשית ויכול לספק אסטרטגיות ותמיכה מותאמות אישית.

זכרו, ניהול אכילה רגשית הוא מסע ועשוי לדרוש סבלנות וחמלה עצמית. על ידי פיתוח מנגנוני התמודדות אלטרנטיביים ותרגול אכילה מודעת, ניתן להפחית בהדרגה אכילה רגשית ולטפח מערכת יחסים בריאה יותר עם אוכל.

לא מצליחה לרדת במשקל? לא מצליח לרזות? עולה במשקל במקום לרדת?

לשיחת בדיקת התאמה והתייעצות חינם חייגו עכשיו או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דיאטה לגיל השלישי

סיכונים בהשמנה בגיל השלישי השמנת יתר בגיל השלישי עלולה להוות סיכונים בריאותיים משמעותיים וסיבוכים עקב שינויים בחילוף החומרים, ירידה בפעילות

קרא עוד »
×